پذيرفتن اخبار مرکزی پرونده اخبار بین الملل

پذيرفتن: اخبار مرکزی پرونده اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران ، لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس

منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع کشور عزیزمان ایران خبر داده‌اند و گفته می‌شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می‌

حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران ، لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس

لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس: حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به ایران

عبارات مهم : ایران

منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع کشور عزیزمان ایران خبر داده اند و گفته می شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می تواند به کشور عزیزمان ایران تحویل دهد، اعلام کرده تا آنها بتوانند از طریق مذاکرات سیاسی مجوزهای مورد نیاز را اخذ کنند.

ایرباس به کشور عزیزمان ایران پیغام داده که به دنبال حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما هست. ولی پرسش این است که چه عاملی باعث شده است که غول هواپیماساز اروپایی چنین پیغامی را به مقامات ایرانی بدهد؟

منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع کشور عزیزمان ایران خبر داده اند و گفته می شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می تواند به کشور عزیزمان ایران تحویل دهد، اعلام کرده تا آنها بتوانند از طریق مذاکرات سیاسی مجوزهای مورد نیاز را اخذ کنند. بعد از تصمیم «دونالد ترامپ» جهت خروج از برجام، وزیر خزانه داری آمریکا نیز از لغو مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران خبر داد و اعلام کرد ایالات متحده، بعد از یک دوره 90روزه، دیگر اجازه نخواهد داد هواپیماهای مسافربری و قطعات و خدمات آن به کشور عزیزمان ایران صادر شود.

حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران ، لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس

بعد از اعلام این خبر، سخنگوی بوئینگ اعلام کرد که به دنبال مسیری خواهد بود که دولت آمریکا آنها را هدایت می کند. ولی شرکت فرانسوی ایرباس از اظهارنظر صریح در خصوص قطع همکاری با کشور عزیزمان ایران خودداری کرد و تصمیم گیری در این زمینه را نیازمند ارزیابی دقیق دانست. پیش از خروج آمریکا از برجام، شرکت ایرباس سه فروند هواپیما و شرکت ایتالیایی-فرانسوی «ای تی آر» نیز هشت فروند هواپیما را به کشور عزیزمان ایران تحویل دادند.

خبرها حاکی از آن است که لابی هوایی اروپا با آمریکا جهت اخذ مجوز تحویل هواپیما به کشور عزیزمان ایران شروع شده است و اتحادیه اروپا در تلاش است تا بتواند قرارداد شرکت ایرباس با کشور عزیزمان ایران ایر را حفظ کند.

منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع کشور عزیزمان ایران خبر داده‌اند و گفته می‌شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می‌

همزمان با دیپلماسی تازه کشور عزیزمان ایران جهت روابط اقتصادی و سیاسی در دوره پساخروج، اتحادیه اروپا نیز مصمم به حفظ برجام و توسعه روابط اقتصادی و سیاسی خود با کشور عزیزمان ایران هست. از این رو شنیده می شود که این اتحادیه از ایرباس خواسته تا ظرفیتی که می تواند هواپیما به کشور عزیزمان ایران تخصیص دهد را اعلام کند که آنها بتوانند جهت اخذ مجوز از آمریکا وارد مذاکره شوند. بنابراین لابی های هوایی اروپا با آمریکا استارت خورده و باید در انتظار نتیجه آن بود. یک مقام آگاه نیز به «دنیای اقتصاد» گفته است: دو شرکت ایرباس و ATR در تلاش هستند که قراردادهای خود را با کشور عزیزمان ایران حفظ کنند و این مساله را به کشور عزیزمان ایران ایر نیز اعلام کرده اند.

با خروج ترامپ از برجام که در هجدهم اردیبهشت به صورت رسمی اعلام شد، وزیر خزانه داری آمریکا نیز از لغو مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران خبر داد و بر اساس آن اعلام کرد که ایالات متحده، بعد از یک دوره 90 روزه (6 آگوست 2018)، دیگر اجازه نخواهد داد هواپیماهای مسافربری، قطعات و خدمات آن به کشور عزیزمان ایران صادر شود. استیون منوچین گفت: تحت توافق اصلی، مجوزهایی جهت صادرات هواپیما، قطعات و خدمات، جهت بوئینگ و ایرباس صادر شده است بود که لغو خواهند شد.

بعد از اعلام این خبر تصویر العمل هایی مختلفی را از سوی سه شرکت هواپیماساز طرف معامله ایران، شاهد بودیم که تا حدی هم قابل انتظار بود. هواپیماساز آمریکایی (بوئینگ) که بعد از برجام در کورس مسابقه با ایرباس قرار گرفته بود و توانست جهت فروش 80 فروند هواپیما با کشور عزیزمان ایران ایر قرارداد ببندد، بعد از آنکه زمزمه های خروج آمریکا از برجام شدت گرفت، به صورت تلویحی دنباله روی از سیاست های آمریکا را گوشزد کرده بود.

حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران ، لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس

البته تحویل هواپیما نیز از سوی بوئینگ، به تعویق افتاده بود و به نظر می رسید که این شرکت در انتظار تصمیم نهایی دولت آمریکا درخصوص برجام بود، بنابراین بعد ازخروج آمریکا از برجام به صورت رسمی، کشور عزیزمان ایران ایر قاعدتا چشم امیدی به این شرکت هواپیماساز نداشت و اظهارنظر گوردون جاندور، سخنگوی بوئینگ، بعد از اعلام موضع وزارت خزانه داری آمریکا درخصوص مجوزهای ایرباس و بوئینگ، مهر تاییدی بود بر گمانه زنی هایی که در این مدت درخصوص بوئینگ صورت گرفته بود. این مقام مسوول بوئینگ گفته بود: «ما به دنبال مسیری خواهیم بود که دولت آمریکا ما را هدایت کند، همان طور که در سراسر این پروسه این چنین بوده است.»

اما شرکت فرانسوی ایرباس و شرکت ایتالیایی-فرانسوی ATR از اظهارنظر صریح درخصوص قطع همکاری با کشور عزیزمان ایران خودداری کردند. آخرهای اردیبهشت بود که راینر الر، مدیر روابط عمومی ایرباس، بعد از اعلام موضع وزارت خزانه داری آمریکا گفت: «ما به دقت تصمیم مدیر جمهوری آمریکا را ارزیابی خواهیم کرد و قدم بعدی ما بر اساس سیاست داخلی و در متابعت کامل از تحریم ها و مقررات منع صادرات اتخاذ خواهد شد.»

منابع خبری مطلع از لابی اتحادیه اروپا به نفع کشور عزیزمان ایران خبر داده‌اند و گفته می‌شود که اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس خواسته تا تعداد هواپیماهایی را که می‌

از سویی آخرهای خرداد نیز گوئیلام فائوری، مدیر بخش هواپیماهای غیرنظامی شرکت ایرباس در مصاحبه با روزنامه آلمانی هامبورگر آبندبلات گفت: «هرچند هنوز منتظر شرح تحریم های تازه آمریکا هستیم، ولی بعید است بتوانیم 97 هواپیمای باقیمانده از سفارش (ایران) را تحویل بدهیم.» در مقابل، اخیرا مدیرعامل شرکت هواپیمایی ATR از مذاکره با آمریکا جهت تحویل چهار فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران که در خط مونتاژ هست، خبر داد. این صحبت او درحالی مطرح شد که پیش از این گفته بود تحویل هواپیماهای این شرکت به ایران، تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار گرفته و ATR حاضر به ریسک کردن در این زمینه نیست. در این میان، اصغر فخریه کاشان در گفت وگو با خبرگزاری «مهر» درخصوص آخرین اوضاع هواپیمای ATR بعد از خروج آمریکا از برجام، اظهار کرده است: «نمایندگان شرکت هواپیماسازی ATR به ما اعلام کرده اند که از آمریکا صدور مجوز موردی جهت تحویل تعدادی از هواپیماهای باقی مانده از قرارداد فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران را درخواست کرده اند.»

پیش از خروج آمریکا از برجام، شرکت هواپیماسازی ایرباس از 100 فروند هواپیمای سفارش داده شده است کشور عزیزمان ایران در قرارداد رسمی، 3 فروند هواپیما را به کشور عزیزمان ایران تحویل داد. همچنین ATR نیز از 20 فروند هواپیمای سفارشی کشور عزیزمان ایران در قرارداد رسمی اش، 8 فروند هواپیما را به کشور عزیزمان ایران ایر تحویل داده هست. در مجموع، کشور عزیزمان ایران ایر توانست 11 هواپیمای پسابرجامی را وارد کشور کند. حال با خروج آمریکا از برجام، باید در انتظار تصمیم گیری های تازه این دو شرکت باشیم.

حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپیما به کشور عزیزمان ایران ، لابی اتحادیه اروپا به نفع ایران/ پیغام ایرباس

واژه های کلیدی: ایران | ایرباس | بوئینگ | آمریکا | ایرانی | هواپیما | هواپیما | آمریکایی | پسابرجام | شرکت هواپیمایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs