پذيرفتن اخبار مرکزی پرونده اخبار بین الملل

پذيرفتن: اخبار مرکزی پرونده اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند / رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.

لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند / رهبر انقلاب

رهبر انقلاب: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند

عبارات مهم : اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در نشست صمیمانه، پرشور، پرنشاط و 3 ساعته صدها نفر از دانشجویان دانشگاههای متفاوت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، نمایندگان تشکلهای متفاوت علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و صنفی دانشجویان دیدگاهها، انتقادها، پیشنهادها و مطالبات خود را از سه قوه و دستگاههای متفاوت بیان کردند.

لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند / رهبر انقلاب

در این دیدار که عصر امروز (دوشنبه) برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای «روحیه جوانی، احساس هویت اثرگذار ، انگیزه های ایمانی و آرمانی جریانهای دانشجویی و مطالبه گری آرمانها» را مایه امید به آینده خواندند و بر ضرورت «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» البته با توجه به ظرائف و لوازم آن تأکید و خاطرنشان کردند: باید با توجه به ظرفیتها و امکانات کشور، حرکت پرافتخار به سمت آرمانها را با قدرت و شتاب زیاد ادامه دهیم.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، دیدار امروز و صحبتهای دانشجویان را که مشمول بر پرسشها متنوعی از مباحث کشور و در بردارنده پیشنهادها، گله ها و اعتراض ها بود، جلسه ای به معنی واقعی دانشجویی خواندند و گفتند: مهمترین و برجسته ترین نتیجه این جلسه، نمایان شدن روحیه و حرکت پرنشاط، زنده و با انگیزه در میان دانشجویان با گرایش های متفاوت است و این فضای واقعی، علی رغم القائات دشمن های و بیگانگان و بعضی عنصرهای داخلی راجع به افسردگی و یأس و ناامیدی در دانشگاههاست.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: وجود چنین روحیه ای موجب می شود دانشجو احساس اثرگذاری کند و بر مبنای همین احساس، سخن بگوید و مطالبه کند.

ایشان با اشاره به سخنان دانشجویان در این دیدار و اعتراض آنان به بسیاری از پرسشها کشور، زیاد این اعتراض ها را وارد دانستند و در عین حال خاطرنشان کردند: تحقق آرزوهایی که از طرف جوانان پرشور به آسانی بیان می شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی ها امکان پذیر نیست بلکه نیازمند کار و تلاش و بعضی مقدمات است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: یکی از مقدمات مورد نیاز جهت تحقق آرزوها، حضور جوانان پرشور و با انگیزه در صحنه و فکر و تلاش آنها جهت برطرف کردن پرسشها است.

لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند / رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به بعضی انتقادهای دانشجویان درخصوص بعضی نهادها اشاره کردند و گفتند: مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است ولی در قوه قضاییه و صداوسیما با وجود آنکه رؤسای آنها از طرف رهبری منصوب می شوند، مدیریت آنها با رهبری نیست و به عنوان مثال بنده در مواجهه با صداوسیما، چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت های قبلی، همواره در مباحث متفاوت موضع انتقادی داشته و دارم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: راه حل اساسی جهت برطرف کردن عیوب و پرسشها در بعضی دستگاهها همچون صداوسیما، تزریق عنصرهای جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاهها است و من به آنها در این خصوص تأکید کرده ام.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.

ایشان با تأکید بر اینکه حرکت نظام اسلامی و کشور، بدون هیچ تردیدی رو به جلو هست، گفتند: بارها گفته ام که آینده بهتر از امروز و متعلق به جوانان است ولی لازمه آن، باقی ماندن در صراط مستقیم و حرکت مستمر و خستگی ناپذیر است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: این دیدار دانشجویی حامل یک بشارت و امیدواری بزرگ یعنی وجود جریانی از دانشجویان با ایمان، با غیرت و با انگیزه و مصمم در دانشگاههاست.

لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب شوند / رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای در همین خصوص تأکید کردند: با توجه به این واقعیت، باید کسانی که نسبت به آینده و دانشگاهها سخن از یأس و ناامیدی می گویند، تفکر خود را تصحیح کنند.

ایشان در ادامه وارد بحث مهم خود یعنی چگونگی «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» شدند.

رهبر انقلاب اسلامی ابتدا به تبیین مراحل پنجگانه انقلاب پرداختند و گفتند: یک تفکر غلط از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه انقلاب، بعد از تشکیل نظام به آخر می رسد و باید به سراغ شکل دهی نهادها و دیوان سالاری رفت. این تفکر غلط، انقلاب را به معنای تنش، نزاع و کارهای غیرقانونی می داند.

حضرت آیت الله خامنه ای تشکیل «نظام انقلابی و اسلامی» را مرحله دوم برشمردند و افزودند: نظام انقلابی و اسلامی، اهداف، آرمانها و ارزشهایی دارد که تحقق آنها نیازمند مرحله سوم یعنی شکل گیری «دولت انقلابی» هست، دولتی که ارکان نظام اسلامی را باور داشته باشد.

ایشان با تأکید بر اینکه با عملکرد صحیح دولت اسلامی و انقلابی و محقق شدن آرمانها، مرحله چهارم یعنی «جامعه اسلامی و انقلابی» شکل می گیرد، گفتند: نظام اسلامی، دولت اسلامی و جامعه اسلامی زمینه ساز پنجمین مرحله یعنی ایجاد «تمدن انقلابی و اسلامی» خواهند شد، بنابراین انقلاب هیچگاه تمام شدنی نیست و همواره ادامه دارد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان آرمانهای نظام اسلامی و انقلابی پرداختند و خاطرنشان کردند: یکی از این آرمانها که بسیار مهم هست، «عزت ملی» یعنی احساس افتخار ملی مبتنی بر واقعیات متن جامعه و نه متکی بر توهمات و تصورات است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «اعتماد به نفس ملی»، «استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» و «آزادی» اعم از «آزادی اندیشه، بیان و عمل» را از دیگر آرمانهای نظام اسلامی برشمردند و گفتند: اگر آزادی نباشد، رشد معنوی و پیشرفت جامعه وجود نخواهد داشت ولی همین آزادی نیازمند قانون و چارچوب است لیکن در غیر این صورت، منجر به ولنگاری خواهد شد که نمونه های آن در دنیای غرب موجود است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «استقرار عدالت»، «پیشرفت مادی و تمدنی به برکت فناوری»، «رشد اخلاق معاشرتی» و «آماده سازی فضا جهت رشد معنویت و رهایی از بردگی شهوت و غضب» را از دیگر آرمانها دانستند و خاطرنشان کردند: تحقق این آرمانها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست بلکه نیازمند یک حرکت بلند مدت و مبتنی بر آگاهی و هوشیاری است.

ایشان تأکید کردند: انقلاب بدون آرمانها و بدون استمرار در واقع فقط عوض کردن مدیریت کشور از افرادی به افراد دیگر خواهد بود، بنابراین باید حرکت به سمت آرمانها ادامه یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی بخش دوم از سخنان خود با تأیید احساس و روحیه مطالبه گری دانشجویان در زمینه آرمانها گفتند: من از پرسشها جامعه از راههای متفاوت مطلع و در جریان امور هستم و با در نظر گرفتن همه پرسشها اعتقاد دارم نظام اسلامی در چهل سال گذشته در همه این آرمانها پیشرفت کرده است.

ایشان افزودند: حتی در زمینه عدالت اگرچه در مقایسه با پیشرفت مورد انتظار، عقب ماندگی داریم ولی در همین عرصه نیز پیشرفتهای خوبی داشته ایم که مقایسه ویرانی ها و عقب افتادگی های وقت طاغوت با اوضاع فعلی، این مسئله را اثبات می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، آزادی های جاری در کشور را در فضای اجتماعی، سیاسی، رسانه ای و مجازی غیرقابل مقایسه با خفقان رژیم ستم شاهی برشمردند و گفتند: ممکن است کسی بگوید آیا در صداوسیما فلان انتقاد مطرح نمی شود ولی در مقابل، مسئولان دولتی مکرر از مطالب انتقادی صداوسیما و بعضی بخشهای خبری شکایت می کنند.

رهبر انقلاب با یادآوری پیشرفتهای ملموس و عینی در زمینه های علم و فناوری افزودند: در زمینه آرمانها نیز چنین پیشرفتهایی داشته ایم البته نباید به این حد قانع باشیم بلکه باید با توجه به ظرفیتها و امکانات کشور، این حرکت پرافتخار را با قدرت و شتاب زیاد ادامه دهیم.

سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در جمع هزاران دانشجو با بررسی عوامل و موانع پیگیری آرمانها ادامه یافت.

ایشان «حکومت انقلابی» و «دولت انقلابی» به معنای مجموعه مدیریتی کشور را از عوامل تحقق آرمانها خواندند و افزودند: اگر در این عامل مهم اختلال ایجاد شود، حتماً در مسیر انقلاب با مسئله مواجه خواهیم شد.

رهبر انقلاب قشرهای اثرگذار از جمله دانشگاهیان، حوزویان، بازیگران و صورت های معروف و دانشمندان را از دیگر عوامل تسریع در حرکت به سمت آرمانها برشمردند و گفتند: نیروهای جوان به عنوان پیشران و لکوموتیوِ حرکت عمومی کشور می توانند در تحقق آرمانها نقش مهمی داشته باشند.

«روحیه امید، عزم و برنامه ریزی» از دیگر مسائلی بود که حضرت آیت الله خامنه ای در بحث عوامل پیشرفت آرمانها به آنها اشاره کردند.

ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: کسانی که یأس و نومیدی به جامعه پمپاژ می کنند، ممکن است دشمن نباشند ولی حتماً کار آنها، همان کار دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین موانع تحقق آرمانها به یک توصیه خاص پرداختند و گفتند: بعضی می گویند آیا رهبری همه پرسشها را گردن امریکا و انگلیس خبیث می اندازد، این یک برداشت اشتباه است آیا که بنده زیاد پرسشها و موانع را داخلی و درونی می دانم که البته دشمن های از آنها سوءاستفاده می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، «درست نفهمیدن پرسشها کشور و مسئله انقلاب» را از جمله موانع تحقق آرمانها دانستند و تأکید کردند: دانشجویان و عنصرهای فکریِ مؤمن و انقلابیِ حوزه و دانشگاه روی این عنوان کار کنند.

رهبر انقلاب «درست نشناختن محیط» و «اشتباه گرفتن جبهه دوست و دشمن» را از دیگر موانع استمرار حرکت به سمت آرمانها خواندند و افزودند: «بی ارادگی، تنبلی و بی صبری» نیز موجب کندی این حرکت می شود.

ایشان در همین زمینه افزودند: در برابر «خشم انقلابی»، «صبر انقلابی» هم داریم بگونه ای که امیرمؤمنان نیز به عنوان مظهر کامل و تام و تمام عدالت در مواقعی صبر پیشه می کرد.

«سرگرم نشدن به پرسشها و بهانه های اختلاف انگیز و ویران کننده» و نیز «درگیر حاشیه ها نشدن» از دیگر توصیه های مؤکد رهبر انقلاب بود.

ایشان به عنوان مثال راجع به مهم شدن حاشیه ها گفتند: در مسئله اینترنت و فلان خبر رسان، یک کاری باید انجام بگیرد و یک کاری هم در حال انجام است ولی پرداختن افراطی و تفریطی به این مسئله، مصداق درگیر شدن با حاشیه هاست.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از تشریح موانع درونی تحقق آرمانها، به تبیین موانع بیرونی این روند پرداختند.

«تزریق ناتوانی و نومیدی به جامعه ایران»، «القاء مردمسالاری واقعی کشور عزیزمان ایران به عنوان دیکتاتوری»، «تبیین های دروغ و غیرواقعی و تحریف حقایق تاریخی از جمله راجع به رژیم فاسد، وابسته، دیکتاتور و بشدت ضعیف ستم شاهی»، «کوچک جلوه دادن پیروزی ها و برجسته کردن نقاط ضعف»، «کارشکنی و تحریم» از جمله عوامل بیرونی بود که حضرت آیت الله خامنه ای آنها را مانع شتاب گرفتن تحقق آرمانها برشمردند.

ایشان در همین زمینه به یک روال غلط یعنی منتسب کردن ضعفهای مدیریتی به نظام اشاره کردند و افزودند: برخی، کارهای غلط بعضی مدیران را با هیاهو به همه مجموعه مدیریتی کشور تعمیم می دهند و حتی آن را به نظام اسلامی منتسب می کنند تا نظام را زیر سؤال ببرند که باید بشدت به این مسئله توجه داشت.

رهبر انقلاب در نوعی جمع بندی از سخنانشان به دانشجویان خاطرنشان کردند: نظام در میانه کارزار عظیمی واقع شده است است و شما که در وسط این کارزار همه جانبه هستید، باید این رویارویی را احساس و درک کنید و با آشنایی طرف مقابل، وظایف انقلابی خود را بشناسید و به آنها عمل کنید.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: انقلابی گری به معنای «مشی صحیح، عاقلانه، شجاعانه و پرانگیزه» فقط در بستر نظام اسلامی معنادار و امکان پذیر هست، بنابراین کسانی که نظام و بنیانها و ارزشهای آن را زیر سؤال می برند و تخریب و ساختار شکنی می کنند، در واقع در حال ویرانگری هستند، نه انقلابی گری.

رهبر انقلاب اسلامی، تکرار و تأکید بر آرمانها در جامعه و مطالبه گری آنها را بسیار مهم خواندند و خاطرنشان کردند: اگر تهاجم وسیع و پرحجم ضد انقلاب به افکار عمومی، با برجسته کردن و مطالبه گری آرمانی روبرو نشود، قطعاً ویرانگری خواهد کرد.

ایشان تأکید کردند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در برابر تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد ایجاد کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، صراحت و دلیری در مطالبه آرمانها را با همان زبان خاص جوانان مؤمن و انقلابی، کاملاً مهم برشمردند و افزودند: باید در افکار عمومی اشرافی گری و وابستگی فکری نفی و طرد شود.

ایشان ترجیح کالاهای خارجی به ایرانی را یک مسئله جدی ذهنی در جامعه دانستند و افزودند: باید تحرک و تحولی فکری و نیرومند شکل بگیرد تا برداشت غلط بهتر بودن جنس خارجی از ذهن ها پاک شود.

رهبر انقلاب، «مطالبه سبک زندگی اسلامی- ایرانی» و «مقابله با لاابالی گری، تنبلی، بی هویتی و دین ستیزی» را از دیگر ضروریات حرکت انقلابی دانشجویی خواندند و تأکید کردند: البته همه این ضروریات باید با حوصله، هوشمندی و صبر انقلابی انجام شود.

در ابتدای این دیدار 11 نفر از نمایندگان تشکل های دانشجویی، آقایان:

– فرشاد متبوع، دانشجوی دکترای مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف

– حسین اخگرپور، دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

– اسماعیل کوهی مقدم، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت

– محمدجواد معتمدی نژاد، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی

– سید محمدعلی واردی عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران

– حسن بکتاشی، دبیر اتحادیه دوم دانشگاه آزاد اسلامی

– سیدمهدی خلیق رضوی، دکترای علوم شناختی

– محمد رضاپور، نماینده کانون های فرهنگی و هیأت های مذهبی

– محمدرضا گلرو مفرد، دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

و زن ها:

– حسنا جمشیدی، مسئول گروه جهادی دندان پزشکی

– و سحر مهرابی، عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم

به مدت ۲ ساعت نظر ها و نظرات خود را بیان کردند. مهمترین محورهای سخنان دانشجویان به این شرح است:

– لزوم وجود مدیران جسور جهت بهره برداری از فناوری های نوین و صنایع پیشران

– انتقاد از وجود قوانین پیچیده و ضد تولید

– تأکید بر اینکه راه حل پرسشها کشور اتکا به توان داخلی و اعتماد به جوانان است

– پیشنهاد استفاده از گروههای جهادی به عنوان مُعینِ دستگاه ها در محرومیت زدایی

– انتقاد از ترویج تئوری های غربی و غفلت از معیشت مردم

– لزوم اصلاح ساختاری و جوان گرایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

– انتقاد از بعضی روشها و تصمیمات در قوه قضائیه

– لزوم ایجاد سازوکار قانونی جهت بیان اعتراضات قانونی و جلوگیری از سوء استفاده ضدانقلاب

– انتقاد از نبود عدالت رسانه ای و ضریب ندادن به پرسشها و مطالبات مردم بویژه مستضعفان در صداوسیما

– لزوم همکاری دانشجویان در عرصه تصمیم سازی

– مطالبه جایگزینی نسل فعلی به جای نسل قبلی در مسئولیت ها

– لزوم احیای قانون اساسی و اجرای همه بندهای آن

– تاکید بر اینکه سوء مدیریت زیاد از تحریم به کشورضربه می زند

– توجه به اصلاح نظام وظیفه و لزوم بازاندیشی در عنوان سربازی نخبگان

واژه های کلیدی: اسلامی | انقلاب | انقلابی | دانشجویان | رهبر انقلاب | جامعه اسلامی | آیت الله خامنه ای | دانشگاه آزاد اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs